A portfóliók központi részét képező részvény- és kötvénykitettségekkel vett jellemzően alacsony korrelációjuk miatt az alternatív befektetések értékes részét képezhetik egy hosszú távú befektetési portfóliónak. Az együtt mozgás mértéke és iránya ugyan gazdasági ciklusonként eltérő lehet, kellően hosszú időtáv (jellemzően 5+ év) mellett gyakran megvalósul a pozitív diverzifikációs hatás. A második negyedévben az arany tovább emelkedett (+3,57%), bár kisebb mértékben, mint az első három hónapban. A széleskörű nyersanyag-index 1,42%-kal zárt magasabban júniusban.
Legfontosabb üzenetek:
Az erős dollár, valamint a magas reálhozam is ront az arany kilátásain
Historikus csúcsról nagyobb tér lefelé
Meghatározó lesz a jegybanki felhalmozás mértéke
A nemesfém első féléves, dollárban mért 13,25%-os emelkedésével az év egyik legeredményesebb eszköze. Májusban érte el lokális csúcspontját 2425 dolláros szint körül, azóta 2300 felett konszolidálódik. Az emelkedő reálhozam és a relatíve erős dollár negatívan hatnak a nemesfém árfolyamára, ezeket azonban eddig ellensúlyozták a jegybanki aranyvásárlások. Leginkább a kínai, indiai és más feltörekvő piacok központi bankjai jelentek meg a piacon vevőként 2023 óta. A World Gold Council évközi kitekintője alapján ez a tényező az elkövetkező hónapokban alábbhagyhat, ezáltal nem számítunk az arany további, korábbi negyedévekhez hasonló mértékű felértékelődésére.
A 10 éves amerikai reálhozam historikusan magas (aktuális: 2,01%; átlag: 0,64%), valamint a dollár is drágának mondható (aktuális DXY: 104,88; 15 éves átlag: 90,91). Ezek önmagukban kedvezőtlen körülményeket jelentenek az arany számára, ugyanakkor rövid távon a dollár gyengülése és a reálkamat zsugorodására számítunk, ami támogatja az árfolyamát. Pozitív forgatókönyvként a FED piaci várakozásoknál hamarabb megkezdett kamatvágása jelenhet meg, ennek azonban nagyon alacsony valószínűséget tulajdonítunk.
Előnyök
Hátrányok
Legfontosabb üzenetek:
A várhatóan magasabb volatilitás jót tehet az eszközosztálynak
Az alapkezelők profitálhatnak egy részvénypiaci korrekcióból, ha megfelelő pozíciókat vesznek fel
A második negyedévben tapasztalt részvénypiaci korrekció rövidéletű volt, és június végére ismét csúcsok közelében zártak a részvénypiacok.
Csökkent a részvénypiaci volatilitás (VIX jelenleg: 12,65), a befektetők továbbra is optimisták, így a passzívabb, benchmarkhoz közelibb vagyonkezelési stratégia is célravezető volt. Az óvatosabb befektetők is elégedettek lehettek a hazai pénzpiaci hozamokkal, amivel szinte volatilitás nélkül forintban 3,57%-ot lehetett zsebre tenni.
Az észak-amerikai részvénypiacok értékeltsége tovább nőtt, ami okot adhat némi aggodalomra, kiváltképp a vállalatok igen optimista eredményvárakozásainál tapasztalhatunk negatív piaci reakciókat, ha az előrejelzésekhez képest kevésbé attraktív számokat látunk majd.
Habár a volatilitás továbbra is alacsony, és a pénzpiacon is infláció feletti hozamot érhetünk el forintban, a feszített részvénypiaci értékeltségek és a szinte töretlen befektetői optimizmus közepette rövid- és középtávon nem elképzelhetetlen egy tőkepiaci korrekció. Ha megvalósul ez a forgatókönyv, a jól kezelt, abszolút hozamú stratégiát követő befektetési alapok számára ez optimális időszak lehet a részvénypiacokat meghaladó teljesítmény elérésére.
Előnyök
Hátrányok