Amerika csúcson, de elfogyhat a lendület
Többnyire erős első féléves teljesítményt tudtak felmutatni a világ vezető indexei. A korábban sokszor vízionált recesszió lehetősége a legtöbb piaci szereplőnél lekerült az asztalról. A fejlett- és feltörekvő piacok tőzsdéit leképező MSCI All Country World index június 30-ig bezárólag 10,3%-ot emelkedett dollárban mérve. A kiemelkedő teljesítmény a nagyobb súlyt képviselő fejlett piacoknak volt köszönhető. Véleményünk szerint az amerikai piac (az S&P500-at tekintve benchmarknak) fair árazáson forog (az MBH Befektetési Bank egy éves fair értéke az indexre vonatkozóan 5714 pont), míg az európai régió, köszönhetően a francia választások miatti régiós kockázatnak, magasabb várható hozammal csábít (elemzésünk szerint a várható fair értéke az Eurostoxx 50 index esetében 5428 pont).
Az MBH Befektetési Bank részvényelemzői csapata folyamatosan keresi és publikálja a részvénypiacokon felfedezett egyedi lehetőségeket. Az alábbi összefoglaló táblázat a második negyedéves részvény- és index elemzéseket tartalmazza. Az egyes ajánlásokra vonatkozó részletek megtekinthetők a sorok utolsó oszlopaiban található „Publikáció” hivatkozásra kattintva.
Legfontosabb üzenetek:
Kevésbé vonzó célpiac az átlagot meghaladó értékeltség miatt
A mesterséges intelligencia (AI) és az általa gerjesztett beruházások, a várható hatékonyságjavulás egyszerre lehetőség és kockázat
Részben az AI miatt a befektetők optimista növekedést áraznak. Ez a második negyedéves jelentési szezon várakozásain is érezhető
Az S&P500-ra vonatkozó egy éves fair értékünk 5714 pont, amely azzal a feltételezéssel él, hogy a fent is említett nagy kapitalizációjú technológiai vállalatok éves eredménynövekedése a következő 5 évben 24%-ról 17%-ra lassul (amely az index többi tagjához képest még így is kimagasló), míg az index többi tagjának éves eredménynövekedése 18%-ról 6% közelébe csökken 5 éves időhorizonton. Ez a júniusi záróárhoz képest 4,6%-os felértékelődési potenciált jelent.
Az amerikai vezető indexek pozitívan zárták a félévet. Az S&P 500 16,8%, a Nasdaq 21,2% hozamot tudott felmutatni. Az indexek koncentráltsága továbbra is magas, az S&P500 teljesítményének tetemes része az Apple, Amazon, Alphabet, META, Microsoft, Nvidia hatoson múlt (rövid távon ebben nem várunk változást).
Ugyanakkor ez nem feltétlenül meglepő, hiszen ezen cégek az S&P500 vállalatainak aggregált eredményének 15-25%-át adják, azaz fundamentálisan is meghatározó szereplők. A közepes és kis méretű cégek az első negyedévhez hasonlóan a második negyedévben nem kápráztatták el a befektetőket. A kis kapitalizációjú Russell 2000 év eleje óta 1,1%-ot, a közepes kapitalizációjú vállalatok (S&P MID 400) pedig 5,6%-ot tudtak emelkedni.
Az S&P jelenlegi P/E mutatója 28,5, amely meghaladja a historikus átlagot (kb. 24). Az egyéves várakozásokon alapuló, előretekintő P/E jelenleg 21, amely magasabb, mint a 10 éves átlag (18).
Az amerikai részvénypiacot továbbra is nagymértékben támogatja az AI és az ehhez köthető beruházások, vállalati folyamatok, a hatékonyságnövelés lehetősége. Így a befektetők leginkább a technológiai fókuszú vállalatokra figyelnek. Ez az értékeltségi számokon is látható, hiszen a technológiai szektor jelenleg 40-45-ös P/E-n forog, miközben a jövő évi várakozás (forward P/E) 25. Azaz, árfolyamesést nem feltételezve minimum az egy részvényre jutó eredmény duplázódását várják a befektetők. Ez kiugró érték, mind önmagában, mind a többi iparággal összevetve.
A tengerentúli tőzsde (és gazdaság) mellett szólnak az elmúlt hónapok gazdasági folyamatai: a munkanélküliség nem romlik jelentősen, az infláció bár ragadósnak tűnik, kontrollált pályán mozog (jelenleg éves szinten kb. 3,3%). A kisvállalati optimizmus javulóban, a GDP növekedés 2% környékén látható és mindeközben az alapkamat 5,5%, azaz a FED-nek van mozgástere arra az esetre, ha bármilyen egyensúlytalanság ütné fel a fejét a gazdaságban.
Előnyök
Hátrányok
Legfontosabb üzenetek:
Európa növekedési dinamikája továbbra is gyenge, de pozitív maradhat
A kedvező értékeltség és osztalékhozam javít a részvénypiac megítélésén
Véleményünk szerint az Eurostoxx 50 egy éves várható fair értéke 5428 pont, amely júniusi záróárfolyamához képest így 10,9%-os felértékelődési potenciált jelent.
Euróban számolva az első félévben 9,6%-ot erősödött az Eurostoxx 50 részvényindex. Ugyanakkor ezalatt az euró/dollár devizapár 1,2%-kal csökkent, amely a dollárban mért hozamot rontotta. Az indexek koncentráltsága az öreg kontinensen is tetten érhető, a „GRANOLAS”, azaz a GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP, Sanofi adja az európai teljesítmény döntő részét.
Európában egyedi, régiós kockázat is felütötte a fejét, amelynek hatása lehet az indexek teljesítményére. Az Európai Parlamenti választásokon Emmanuel Macron pártja rendkívül rosszul szerepelt, amely okán a francia elnök előrehozott parlamenti választásokat írt ki. Ennek fordulóit június 30.-án és július 7.-én tartják. Macron elnökségét természetesen kitölti (2027-ig), azonban, ha a parlament összetétele megváltozik, az nehezíti majd a kormányzást. Az eseménysorozat nyomott hagyott a francia tőzsdeindexen is, a CAC40 az EP választások után gyorsan, mintegy 6-7%-kal került lejjebb.
Igaz kevésbé, de más indexen is látható volt a negatív hangulat, a DAX is csökkent a választások utáni napokban 3-4%-ot.
Az Eurostoxx 50 jelenlegi P/E mutatója 15,5, míg 10 éves átlaga 15,8, az elmúlt 30 évben pedig átlagosan 17-es P/E-n forgott az index. Az előretekintő árazás 13,3, amely látva a főbb indexelemek elmúlt években elért növekedését, nem tűnik drágának. Ugyanakkor fontos szempont, hogy Európa szinte mindig diszkonttal forog az USA részvényeihez viszonyítva. Ennek számos oka lehet: alacsonyabb az innováció; ipar és vegyipari túlsúly, azaz az iparági kitettség merőben eltérő; alacsonyabb likviditás; Európa alacsonyabb növekedési üteme, illetve egyes ágazatok szigorúbb szabályozási környezete.
Az indexet alkotó vállalatok fundamentumai a választások miatt alapvetően nem sérülnek. Az indexet alkotó legnagyobb papírok, amelyek a luxusipar, technológia (MI) és energetika iparágában érdekeltek, valószínűleg növelni fogják eredményüket az előttünk álló időszakban, tekintettel arra, hogy többségük a globális piacra termel.
Előnyök
Hátrányok
Legfontosabb üzenetek:
Továbbra is a fejlett piacokat meghaladó GDP növekedés várható
Az értékeltség változó: vannak drágább (India) és olcsóbb (KKE) régiók
Hosszú távon a dinamikusabb növekedés, korrekt értékeltség és magas osztalékhozam átlagon felüli hozamot biztosíthat
Június végéig az MSCI Emerging Markets index 2,79%-ot erősödött dollárban kifejezve. A kínai piac továbbra mi is gyengélkedett, ugyanakkor az európai tőzsdék jó félévet zártak, hiszen például a BUX 18%-ot, a varsói WIG 12%-ot tudott emelkedni. Dél-Amerika, Kínához hasonlóan lehúzta az aggregált eredményt, hiszen Mexikó 8%-kal, míg Brazília 6%-kal csökkent.
Az MSCI Emerging Market index jelenleg 15,99-es P/E-n forog (2024 június végi adat), míg az egy éves előretekintő mutató 12,27, az osztalékhozam pedig 2,63%.
A hazai BUX (és a KKE régió egésze is) olcsónak mondható. A BUX P/E mutatója kb. 7, míg a hosszabb távú átlaga a 10-szeres érték körül ingadozott a múltban.
Továbbra is azt gondoljuk, hogy a KKE régió relatív olcsó, ami jó hosszú távú befektetési célpiaccá teszi. Itt az IMF prognózisa szerint a régió GDP növekedése 2024-ben elérheti a 2,8%-ot, míg az infláció 5,7% lehet éves alapon. Az S&P Global szerint a fejlődő piacok aggregált GDP növekedése 2024-ben elérheti a 4,3%-ot, 2025-re pedig 4,4%-os növekedést várnak. A növekedés motorja főként az erős belső kereslet lehet.
Előnyök
Hátrányok
Legfontosabb üzenetek:
A közép-kelet-európai régió egyik legjobban teljesítő indexe a BUX
A történelmi magasságokban lévő index továbbra is kedvező értékeltségen forog
Néhány egyedi részvény hajtja a hazai piacot, mint például az OTP és a Magyar Telekom
Június végén ismét történelmi csúcsra kapaszkodott a BUX, 72.094 pont volt a hazai tőzsdeindex eddigi legmagasabb értéke. A második negyedév során 10,5 százalékot emelkedett a hazai börze, ezzel a teljesítménnyel a közép-kelet-európai régióban a dobogó legfelső fokát foglalhatja el az index. A BUX mozgásáért leginkább a négy blue-chip a felelős, azon belül is az OTP Bank részvényeinek súlya a legnagyobb, megközelíti a 40 százalékot. A bankrészvény értékeltségét tekintve 5x P/E szorzón forog, amely lényegesen alacsonyabb a versenytársak átlagánál. A Richter 22 százalékos súllyal szintén egy meghatározó blue-chip, ez a papír is sokkal alacsonyabb értékeltségen forog, mint a versenytársak. Várakozásaink szerint sokkal nagyobb növekedést tud a vállalat felmutatni, mint amit a jelenlegi árfolyamban áraz a piac. Az árfolyam emelkedését tekintve a Magyar Telekom volt a második negyedév sztárpapírja, több mint 26 százalékot emelkedett a részvény 19 éve nem látott szintekre. A versenytársakhoz képest továbbra is kedvező értékeltség és a növekvő osztalékvárokozások stabilitást jelentenek az árfolyamnak.
A BUX index a történelmi magasságokban tartózkodó árfolyam ellenére is alacsony értékeltségi szinteken tartózkodik, hiszen a jelenlegi 6x P/E mutató jelentősen elmarad a historikus átlagnak tekinthető 10x értéktől. Ez komoly felértékelődési potenciált rendel az indexhez, és az átlagos értékeltségi szinthez való visszatérés esetén az árfolyam akár a 100.000 pontot is elérhetné.
Előnyök
Hátrányok